Președintele țării, Igor Dodon, efectuează astăzi o vizită de lucru în raioanele Soroca și Florești. Deplasarea a început cu vizita în raionul Soroca, unde șeful statului a mers la două întreprinderi agricole.
Una dintre acestea, ”Oclanda Agro” care de 20 de ani cultivă diverse produse agricole, dar are și o livadă de mere. Gospodăria dispune de o încăpere frigorifică și tehnică agricolă. A doua întreprindere la care a mers șeful statului este ”TehRubSor”. Aceasta, de asemenea, cultivă cereale și deține o livadă de mere. Acest agent economic activează de peste două decenii și are în dotare tractoare și combine .
În satul Oclanda, șeful statului a depus flori la Monumentul ostașilor căzuți pe câmpul de luptă în Marele Război pentru Apărarea Patriei. Președintele a adus un omagiu memoriei și respectului faptelor eroice ale strămoșilor noștri, printre care a fost și locuitorul acestui sat, pilotul Alexandru Mocealov, decedat în vara anului 1941.
![](http://stiridinmoldova.md/wp-content/uploads/2020/06/106190768_2569872813253597_5784181976127139207_n.jpg)
![](http://stiridinmoldova.md/wp-content/uploads/2020/06/106270715_2569872919920253_7752837710420464646_n.jpg)
![](http://stiridinmoldova.md/wp-content/uploads/2020/06/106496527_2569873059920239_5357260849502046316_n.jpg)
![](http://stiridinmoldova.md/wp-content/uploads/2020/06/106357525_2569872986586913_1786996092118314549_n.jpg)
![](http://stiridinmoldova.md/wp-content/uploads/2020/06/106495034_2569872979920247_5785795461046310423_n.jpg)
![](http://stiridinmoldova.md/wp-content/uploads/2020/06/106307576_2569872736586938_9126990967877640276_n.jpg)
0 Comment